Przewodnik użytkownika
W obecnych czasach klimatyzacja w domu i biurze jest coraz bardziej powszechna i staje się standardem. Niestety nie wszyscy użytkownicy wiedzą, że brak regularnych przeglądów i sprawnej obsługi serwisowej wpływa negatywnie na komfort użytkownika jak i żywotność urządzeń. Właściwe prowadzenie serwisu i konserwacji to gwarancja poprawnej i wieloletniej pracy urządzeń oraz wysoka jakość emitowanego powietrza w trosce o nasze ZDROWIE i KOMFORT.
Przeglądy i konserwacje klimatyzatorów powinny być zawsze wykonywane przez specjalistów posiadających odpowiednie kwalifikacje i certyfikaty gwarantujące najwyższy poziom świadczonych usług.
Kiedy należy wykonywać konserwację?
Warunkiem utrzymania gwarancji wszystkich producentów urządzeń jest regularne wykonywanie przeglądów technicznych przez Autoryzowany Serwis. W okresie gwarancyjnym przeglądy należy przeprowadzać regularnie, MINIMUM 2 RAZY W ROKU, przed sezonem letnim (kwiecień-czerwiec) i przed sezonem zimowym (wrzesień-listopad).
Urządzenia eksploatowane w niekorzystnych warunkach środowiskowych oraz urządzenia, co do których stawiane są wysokie wymagania odnośnie niezawodności, wymagają szczególnej uwagi a interwały serwisowe są dla nich określane indywidualnie.
Dlaczego warto serwisować instalacje i urządzenia klimatyzacyjne i wentylacyjne?
TROSKA O NASZE ZDROWIE
Należy pamiętać, że niesprawne instalacje klimatyzacji i wentylacji oraz brak regularnego serwisu sprzyja rozwojowi różnego rodzaju bakterii, wirusów, grzybów i roztoczy wywołujących szereg dolegliwości zdrowotnych, w tym alergie oraz infekcje dróg oddechowych. Jedną z najbardziej niepożądanych bakterii rozmnażających się w mokrym środowisku, lubiących wilgotne zakamarki instalacji klimatyzatorów, jest tzw. „legionella”, powodująca trudne do wyleczenia zapalenie płuc. Brudne filtry w urządzeniach gromadzą roztocza i kurz i powodują nieprzyjemny zapach. Jeśli zapomnimy o regularnym serwisowaniu naszych instalacji to w efekcie zamiast oddychać świeżym powietrzem wprowadzimy do środka niezdrowy mikroklimat.
Stosowane przez SMSKLIMA preparaty posiadają niezbędne atesty i skutecznie zwalczają najczęściej występujące zagrożenia takie jak:
- bakterie: Legionella pneumophila, Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, MRSA
- pałeczki grzybów: Aspergillus niger, Candida albicans, Trichophyton equinum i mentagrophytes <
- wirusy: Polio, Adeno, SARS, Norovirus
- spory bakterii i prątki…
Wysokiej jakości usługi konserwacji i serwisu świadczone przez SMSKLIMA gwarantują, że urządzenia będą dostarczać do pomieszczeń czyste, świeże i zdrowe powietrze a Ty zadbasz o bezpieczeństwo osób przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach.
TROSKA O NASZ PORTFEL
Poprawna praca urządzeń klimatyzacyjnych i wentylacyjnych uzależniona jest od właściwego serwisu. Regularne przeglądy i usuwanie usterek w odpowiednim czasie uchronią nas przed poważniejszymi uszkodzeniami sprzętu oraz zapewnią jego długotrwałą eksploatację.
Zaniedbanie regularnych przeglądów i konserwacji prowadzi do spadku wydajności urządzeń, wzrostu konsumpcji energii oraz nadmiernego zużycia głównych komponentów.
Nieprzestrzeganie wymagań i wytycznych stawianych przez producentów urządzeń prowadzi niejednokrotnie, w krótkim okresie czasu, do kosztownych awarii i wymiernych strat. Należy również pamiętać, że pracownicy wdychający powietrze niskiej jakości częściej chorują i przebywają na zwolnieniach lekarskich, co powoduje także znaczny wzrost kosztów zakładu pracy i realne straty w długim okresie czasu.
TROSKA O ŚRODOWISKO
Brak należytej obsługi serwisowej urządzeń prowadzi do nad miernego zużycia energii, pozyskiwanej z różnych źródeł, co pośrednio, ale w znaczący sposób, wpływa na otaczające nas środowisko. Do obowiązków rzetelnego serwisu należy podnoszenie świadomości społecznej w tym zakresie oraz uświadamianie użytkowników o ciążącej na nich odpowiedzialności. Należy pamiętać, że zaniedbując regularny serwis możemy być realnie i bezpośrednio odpowiedzialni za znaczne szkody środowiskowe. Nieprawidłowo serwisowane i eksploatowane urządzenia są niejednokrotnie przyczyną uwalniania do środowiska szkodliwych substancji. Dotyczy to zarówno substancji kontrolowanych oraz gazów cieplarnianych jak również olejów, smarów czy roztworu glikolu.
Nieszczelności instalacji i emitowanie gazów do atmosfery to także obowiązek sporządzenia sprawozdań do Urzędu Marszałkowskiego z zakresu korzystania ze środowiska oraz uiszczenia stosownych opłat za emisję!
PRZESTRZEGANIE PRAWA
Posiadanie instalacji zawierających substancje kontrolowane w ilości ≥ 3 kg lub fluorowane gazy cieplarniane w ilości ≥ 5 ton ekwiwalentu CO to dla ich operatorów (w zdecydowanej większości przypadków właściciel = operator) szereg obowiązków wymaganych prawem, do wypełnienia których niezbędna jest współpraca z wykwalifikowanym serwisem. Należy zawsze sprawdzić czy firma serwisowa i jej personel posiadają niezbędne kwalifikacje w tym w szczególności certyfikaty f-gazowe.
Do najważniejszych obowiązków operatorów w/w urządzeń należą:
- rejestracja w Centralnym Rejestrze Operatorów www.cro.ichp.pl
- obowiązkowe, cykliczne kontrole szczelności!
- założenie i prowadzenie dokumentacji urządzeń tj. KARTY URZĄDZENIA, w terminie 15 dni roboczych od zakończenia instalacji urządzenia oraz dokonywanie właściwych wpisów odnośnie wszystkich czynności w takim samym terminie.
Niewypełnienie obowiązków operatora wiąże się z możliwością nałożenia kar finansowych przez Inspekcję Ochrony Środowiska nawet do wysokości 45.000 zł.
Ważne:
Szczególne urządzenia mogą wymagać innych lub dodatkowych czynności prawnych i serwisowych.
Tylko wykwalifikowany i kompetentny serwis należycie zadba o Twoje urządzenia oraz zapewni Ci odpowiednie wsparcie merytoryczne i techniczne!